czwartek, 8 grudnia 2011

Prawdziwa historia...

Książka opisuje prawdziwą historię - losy Kathryn Bolkovac, policjantki z Nebraski. Bohaterka wstąpiła do sił pokojowych ONZ i znalazła się w Bośni, dołączyła do wojsk od momentu zakończenia konfliktu na Bałkanach stacjonujących tam w ramach misji. Na miejscu odkryła aferę dotyczącą handlu kobietami, które trafiały do domów publicznych w Europie Zachodniej i zdecydowała się walczyć o ujawnienie działań osób zamieszanych w ten proceder i nielegalnych powiązań, upomniała się o szanowanie prawa i ludzkiej godności. Autor: Kathryn Bolkovac, Cari Lynn
Wydawnictwo: Muza
Wydano: wrzesień 2011
stron : 288
okładka: miękka

"Demaskatorka" Kathryn Bolkovac to zdecydowanie jedna z najlepszych książek opartych na faktach jakie do tej pory dane mi było przeczytać. Autorka opowiada swą historię w tak interesujący sposób, że ciężko było choć na chwilkę odłożyć książkę. Nie zrobiłam tego! Jak tylko zaczęłam popołudniu, tak skończyłam nocą, ale warto było! Jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku...
"Demaskatorka" to historia policjantki z Nebraski, która decyduje się odejść ze służby w policji i wyjechać na misję do Bośni. Została obserwatorką Międzynarodowych Policyjnych Sił Zadaniowych.
Większość osób, które podpisały umowy z korporacją DynCorp miała ku temu powody. Jedni chcieli uciec, inni zarobić, by jeszcze inni zmienić swoje życie. Ludzie jak to ludzie bywają różni. Właśnie tak mieszane towarzystwo trafia do służby pokojowej w Bośni. Każdy ma inny cel, inne nastawienie do pracy. Kathryn Bolkovac  starała się wypełniać swe obowiązki z dokładnością i precyzją. Praca była dla niej wszystkim. To właśnie podczas swego pierwszego kontraktu w Zenicy, niedaleko Sarajewa odkrywa, że przemoc w rodzinie jest tam na porządku dziennym. Stara się pomóc kobietom maltretowanym. Doprowadza do pierwszego procesu, gdzie pada wyrok skazujący mężczyznę, który pastwił się nad żoną. 
"Żona była niemalże własnością męża  i przemocy domowej nie traktowano poważnie. Maltretowane kobiety nie miały praktycznie żadnej możliwości obrony w świetle prawa"
Bolkovac właśnie swą pracowitością, ambicją, a przede wszystkim uczciwym podejściem zyskała przyjaciół, ale też i wrogów. Jej praca została z czasem doceniona, postanowiono, że będzie zajmowała się głównie problemami przemocy w rodzinie, nielegalną prostytucją i handlem ludźmi. "Policjanci powinni reprezentować wyższy poziom, tak pod względem moralnym, jak i wtedy, gdy idzie o przestrzeganie prawa."
Kathryn odkryła, że wiele młodych kobiet jest porywanych i zmuszanych do sprzedawania swego ciała. Dociera też do tego kto zajmuje się tym procederem. Próbuje walczyć o lepsze losy ludzi, upomina się też o szanowanie prawa i ludzkiej godności, tym samym staje się niewygodna dla swoich skorumpowanych kolegów, władzy w ONZ jak i korporacji DynCorp...
Kathryn Bolkovac chciała pomóc tym wszystkim wykorzystywanym i maltretowanym kobietom. Jednak jedna nie zbawi świata. Zbyt dużo osób na wyższych szczeblach było zamieszane w te sprawy, korumpowano tych, których szło skorumpować, tych których nie szło przenoszono, bądź zwyczajnie się ich pozbywano. 
"Tak więc doszło do tego, że zastraszanie stało się taktyką nie tylko porywaczy względem swoich ofiar, lecz również skuteczną metodą uciszania przez wysokie szczeble pracujących w terenie funkcjonariuszy zajmujących się prawami człowieka"
W najgorszym razie zostawali natychmiast oddelegowani do swojego kraju. Wiele spraw przemilczano, wiele nie ujrzało światła dziennego. Bolkovac doprowadziła do pierwszego procesu przeciwko pracodawcom, czy to coś dało? Koniecznie musicie przekonać się sami czytając książkę.
Napisana bardzo przystępnym językiem. Autorka zadbała o to, by nie zabrakło opisów powojennej Bośni jak i problematyki, z którą kraj musiał się zmierzyć. Bolkovac odważyła się podzielić swoimi wspomnieniami, tym samym "otwarła drzwi", by każdy przeciętny człowiek dowiedział się na co przeznaczane są jego pieniądze. By zobaczył jak wygląda misja od punktu widzenia osoby, która miała szczęście w nieszczęściu wyjechać na misję ONZ.
"Demaskatorka" to powieść oparta głównie na faktach i wspomnieniach policjantki, która walczy o poszanowanie prawa i ludzką godność. Książkę z pewnością można zaliczyć do rewelacyjnych oraz takich, które zawierają szokujące wspomnienia i ciekawe opisy warte przeczytania. Zdecydowanie warto poświęcić noc, by poznać historię Kathryn Bolkovac.11 komentarzy:

 1. Zaintrygowała mnie głównie z powodu,że historia jest oparta na faktach,a ostatnio takich książek jest coraz mniej. Rozejrzę się za nią i być może przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To straszne, że takie rzeczy dzieją się obok nas. W Polsce tego typu zjawiska nie są może tak powszechne i aż tak brutalne, ale wielu ludzi cierpi z powodu przemocy, na co inni przymykają oko. Dobrze, że powstają tak wstrząsające historie - wierzę, że uwrażliwią one ludzi...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Tobą! Ta książka jest bardzo poruszająca i jak to dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy nie zważając na grożące im niebezpieczeństwo stają po stronie pokrzywdzonych i przeciwko wielkim korporacjom!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już się nie umiem doczekać lektury, która czeka na mnie w kolejce - chyba wiem, co przeczytam jako następne ;) Lubię książki oparte na faktach - dodają dodatkowego dreszczyku przy czytaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja, poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę czytałam i również bardzo mi się podobała. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam ostatnio tę książę i też bardzo mi się podobała:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie jest to niezwykle ciekawa książka, tym bardziej, iż jej treść odnosi się na wartości z powodu historii opartej na faktach, więc z miłą chęcią poznam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Opisana przez Ciebie fabuła jest piękna. Z wielką chęcią sięgnęłabym po tę książkę i czuję, że podobnie jak Ty - gdybym zaczęła, to chłonęłabym do samego końca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki oparte na faktach, a swoją recenzją przekonała mnie, że warto i po tę sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książki właśnie lubię ;D

  OdpowiedzUsuń