wtorek, 15 lutego 2011

"Wodospad" Maciej Kuczyński

Pisarz, publicysta, speleolog, odkrywca, badacz zagadek przeszłości, z wykształcenia architekt.Autor ponad 30. książek – powieści dla młodzieży, science fiction, literackich reportaży o eksploracji, esejów o mezoamerykańskiej i śródziemnomorskiej tematyce archeologicznej i szamanizmie – wydanych w nakładzie 1,6 mln egz.
Autor kilkuset artykułów prasowych popularyzujących eksplorację, odkrycia biologiczne, archeologiczne i antropologiczne, oraz filmów TV. Prowadził wyprawy odkrywcze Polskiego Związku Alpinizmu do najgłębszych jaskiń i w góry Europy i obu Ameryk; w Andy Peru i Chile, góry i dżungle Meksyku, współodkrywca pierwszych znanych na świecie jaskiń kwarcytowych w dziewiczym płaskowyżu w Amazonii.
Współorganizator i uczestnik serii wypraw paleontologicznych i geofizycznych Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen i Pustynię Gobi oraz polsko-amerykańskich wypraw naukowych na lodowce Himalajów, Ruwenzori, Alaski, Spitsbergenu.

************************************************************ 


Fantastyczna fabuła powieści została osnuta na osobistych
doświadczeniach autora. Wątki szamańskie opierają się także na
relacjach antropologów, szczególnie Michaela Harnera, czerpanych z ich
książek i artykułów, a także na osobistych kontaktach autora z tym i
innymi badaczami akademickimi.


Wydawnictwo: SOL
Wydano: 2010
stron : 318

Zawsze dokładnie oglądam okładkę, ot tak jakiś nawyk. Okładka "Wodospadu" przyciąga oko. Następnie dokładnie czytam opisy z okładki. Mój wzrok powędrował na imponującą biografię pana Macieja Kuczyńskiego. Nigdy nie czytałam nic tego autora choć wydał mnóstwo różnych książek. Gdy przeczytałam o jego fantastycznych podróżach do egzotycznych krajów, pomyślałam, będzie super książka przygodowa...zabrałam się do lektury.

W powieści poznajemy Roberta. Dowiaduje się on, że zostało mu kilka tygodni życia. Nie ma dla niego ratunku. Postanawia ostatnie dni spędzić z żoną, która jest w Amazonii. Nie myśląc długo Robert postanawia dołączyć do Justyny. Na miejscu okazuje się, że jego żona wyruszyła do dżungli z szamanem. Postanowił, że wyruszy za nią. Gdy po wielu przeżyciach i przygodach wreszcie dociera w miejsce gdzie powinna być jego żona, okazuje się, że Justyna została uwięziona przez złe moce i tylko on jest ją w stanie uratować. Czy podejmie walkę ze złym szamanem ??? koniecznie musicie sami się tego dowiedzieć i sięgając po "Wodospad"

Jestem rozczarowana, zaskoczona... ale bardzo pozytywnie!!!!
Nie spodziewałam się, że książka tak mnie zainteresuje... Czytając o wyprawie Roberta miało się wrażenie, że jest się gdzieś blisko pośród egzotycznej roślinności, egzotycznych, niebezpiecznych zwierząt i owadów, do tego wśród Indian. Coś niesamowitego!!! Z przyjemnością dołączyłam się do tej wędrówki, nie była ona męcząca, bo autor zachował umiar w opisywaniu przyrody i wszelkich szczegółów dżungli. Wędrowało się przyjemnie poznając urodę, czar, ale także niebezpieczeństwa jakie się czają wśród dzikiej Amazonii. Autor przenosząc mnie do drugiej części, przechodząc przez wodospad zaskoczył mnie niesamowicie... Przeniesienie do świata fantastyki, choć nie tak czystej, a raczej fantastycznych wizji szamańskich jest niesamowitym zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym. Choć nie przepadam za fantastyką pan Maciej zachował umiar w wielu przypadkach i tym samym przekonał mnie do swojej twórczości, do której chętnie jeszcze zajrzę.

Powieść polecam osobom kochającym przygody i odkrycia. Także tym, którzy zaglądają do książek fantasy. Polecam bardzo, osobiście do książki powrócę :0)

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU SOL

6 komentarzy:

 1. może być ciekawa, nie czytałam nigdy takich pozycji, może czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie ja też nie czytałam, cieszę się ,że trafiła w moje ręce:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej pozycji, ale po Twojej recenzji, może jej poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się bardzo ciekawa. Zapisuję:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto przeczytać :)bo jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń