piątek, 30 grudnia 2011

Miłość, miłość, miłość, miłość...

„Miłość wśród nas” to zbiór nowel poświęconych miłości i erotyzmowi. Wszystkie nowele ukazują codzienne życie ludzi należących do różnych grup społecznych, ich zmagania z uczuciem, bez którego nie można żyć, od narodzin do chwili odejścia ze świata.

Autor: Hanna Maria Janina Kasperska
Wydawnictwo: Novae Res
Wydano:  2011
stron: 202
okładka: miękka 
Książki o miłości uwielbiam i wcale się z tym nie kryje. Lubię czytać o innych gdy są szczęśliwi, zakochani, przeżywają rozmaite emocje, uczucia. Miłość to temat rzeka, o miłości można mówić, śpiewać, pisać, czytać, a przede wszystkim ją okazać. Lubię miłość...
Chętnie przeczytałam najnowszą powieść Hanny Kasperskiej - "Miłość wśród nas". To zbiór opowiadań. Jedne są ciekawe, inne mniej, jednak wszystkie nawiązują do miłości. Od zakochania, zauroczenia  po piękną, jedyną i wspaniałą miłość. Autorka dość luźno opisywała swoje spostrzeżenia... Język przystępny, choć styl różni się od tych, które lubię. Może to efekt tego, że są to nowele, a nie powieść.
Kasperska w swych siedemnastu nowelach zawarła wiele wspaniałych i tych mniej wspaniałych odmian miłości.
"Miłość jest jak narkotyk, który trawi nie tylko ciało, ale i umysł."
Autorka opisała  uczucia jakie towarzyszą zakochaniu i pierwszej miłości, nie zapomniała o zwykłych przelotnych miłostkach jak i tej najprawdziwszej, takiej na całe życie. 
"Żeby miłość mogła się rozwijać, potrzebne są dojrzałość i dobra wola obu stron"
Wspomniała też o przyjaźni, która potrafi wiele zwyciężyć podobnie jak miłość, której nie powinno być...tej zakazanej i niemożliwej.
"Szli obok siebie, milcząc. Potrzebowali bliskości, czułości, bycia ze sobą. Ta ciągła walka z uczuciem przerastała ich. Mimo to nie poddawali się. Ich uczucie było piękne, ale nierealne"
Któż z nas nie był zakochany??? Wspaniały czas pierwszego zauroczenia i motyli w brzuchu. Ale czy można je zatrzymać już na zawsze? Myślę, że tak,  ale potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, czułości i dużo miłości. Miłość nie ma szans jeśli nie okazujemy szacunku, zaufania, pożądania i zrozumienia. 
Lecz pamiętajmy "chwilowe szczęście ulatnia się wraz z wiatrem".
Miłość jest silna i przetrwa wiele, ale musimy jej pomóc. 
"Miłość to uczucie piękne, jeśli towarzyszy mu wzajemne zrozumienie, szacunek i pożądanie"
Niestety czasem jest to tylko pożądanie, często mylone z miłością... Czasem zdarza się miłość zaborcza, zakazana, której nie życzę nikomu.
Miłość jest wspaniała jeśli jest to ta pierwsza, pielęgnowana, spełniona i taka na całe życie. Z szacunkiem, zaufaniem i pożądaniem.
Hanna Maria Janina Kasperska stworzyła ciekawe nowele, które mogą dać wiele do myślenia, troszkę zabrakło mi emocji, były owszem, ale mało prawdziwe. Niemniej jednak nowele warto poznać, bo któż z nas nie lubi czytać o miłości innych? Może warto przeczytać "Miłość wśród nas" by odświeżyć i sprawdzić z jakiej miłości korzystamy? Jak pielęgnować to co już dostaliśmy, albo zdobyć to czego jeszcze nie mamy...

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki. Sięgnę po nią na pewno. Zapraszam do mnie na rozdawajkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tam uwielbiam książki o miłości, ale nie przepadam za formą opowiadań, więc jeszcze pomyśle nad tą pozycją. Aż mi sie cieplutko na serduszku zrobiło, gdy czytałam o tych wszystkich uczuciach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za nowelkami, wolę powieści. Im dłuższe, tym lepiej, bo dłużej mogę rozkoszować się czytaniem :) Miłość to trochę oklepany temat, ale ja jako niepoprawna romantyczka uwielbiam czytać romanse wszelakiej maści :) Nawet te niesamowicie przesłodzone... Jednak jak już mówiłam nowele mnie nie pociągają, dlatego też nie przeczytam tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka może być ciekawa, aczkolwiek polskie nazwisko autorki jakoś mnie nie przyciąga... Ale może dam jej szansę. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również bardzo lubię książki o miłości, a formę opowiadań wręcz uwielbiam. Z chęcią przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Miłość jest zawsze wdzięcznym tematem ale w tej formie raczej nie dla mnie :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń