środa, 25 stycznia 2012

ABC...pewnej pary...

Mam przyjemność po raz pierwszy w moim cyklu Abc gościć parę małżeńską. Moimi gośćmi są pani Urszula i pan Radosław Lemańscy. Autorzy i wydawcy wielu fantastycznych książek.

Cieszy nas każdy przejaw życia, w którym staramy się nie przegapić nawet tych najmniejszych śladów Wielkiego Stwórcy. Pewnie dlatego lubimy wędrować po Jego ścieżkach. Duchowych obłokach i dzikich górskich szlakach. Owocem tych wędrówek przez życie jest między innymi nasza twórczość - nasza pasja.

Z głową w chmurach, ale pochyleni do Ziemi, czerpiemy z bogatej palety różnych kolorów, którymi Genialny Artysta ubarwił ten świat. Staramy się pisać odcieniami tęczy i srebrzyć kliszę zamglonymi odcieniami boskiej proporcji. Dlatego malujemy poezją, opowiadamy prozą, utrwalamy fotografią.Autorzy książek:

 
Mój mąż jest dla mnie... – jedynym mężczyzną, który naprawdę i na stałe potrafił rozpalić moje serce miłosnym płomieniem. Jest marzeniem, które trwa i wciąż się spełnia. Jest portem, w którym mogę się skryć przed każdą burzą. Jest siłą, która daje mi wsparcie na nie zawsze prostej drodze życia. Jest najlepszym przyjacielem, z którym ziemska wędrówka jest fascynującą przygodą, wiodącą przez pachnące górskie łąki, pełne wielobarwnych kwiatów i motyli, przeplatane rześkimi strumieniami, w których przeglądają się tęcza i słońce. 
Moja żona jest dla mnie... Skarbem danym od Pana Boga. Byliśmy sobie przeznaczeni, więc zakochałem się w niej od pierwszego wejrzenia. Trwa to nadal i trwać będzie do końca. A potem spotkamy się ponownie. Amen.Miłośnicy gór, zwierząt i fotografii...

ABC...
U r s z u l i   L e m a ń s k i e j

Anielskość – wierzę, że każdy człowiek nosi ją w sobie (choć niestety niektóre anioły są upadłe). Jednak tych dobrych jest więcej i mają nieskończoną siłę czynienia dobra.
Blogosfera – czasem tam zaglądam.
Czas – jest nieskończony, ale jakimś dziwnym trafem wciąż mi go brakuje.
Drzewo Laurowe – wzrasta, rozwija się, wypuszcza nowe gałązki i listki, jak nasze Wydawnictwo, nasza twórczość... Symbolicznie: starożytny Apollo, opiekun poetów i muzyków, nosił na skroniach gałązki laurowe.
Ekologia – dawno temu ktoś mi powiedział, że: „Tak jak dbamy o Ziemię i naturę, tak będzie wyglądał nasz Raj”.  
Fascynacja –  fascynuje mnie Bóg i jego niezwykłe dzieła.
Gotowanie – to, co i w jaki sposób przygotowuje się w kuchni może uwieść/uzdrowić lub zabić.
Humor – jest podstawą zdrowego życia, oby nie opuścił mnie nigdy.
Interesuje mnie... – patrz: „Fascynacja”.
Jestem... – sobą.
Krytyka – w nieprzesadzonych dawkach pozwala zachować kontakt z rzeczywistością.
Literaci – ludzie przelewający swoje myśli i fantazje na papier.
Łzy – najlepiej, gdy są ze śmiechu, dobrze, gdy są ze wzruszenia, ale te ze smutku też są czasem potrzebne, by się wewnętrznie oczyścić.
Muzyka – zależy od nastroju, nie mam ulubionego stylu. Lubię klasykę, chillout, soul i inne. A gdy potrzebuję wzmocnienia duchowego, słucham i śpiewam piosenki tzw. religijne.
Napisałam... – wiele słów, ale te najważniejsze jeszcze przede mną.
Odwaga – umiejętność wyrażania siebie takim, jakim się jest naprawdę.
Planuję... – na ten rok mam kilka planów, ale wybaczcie, nie wyjawię ich.
Religia – dla mnie ważniejsza jest głęboka wiara i niczym nieograniczone obcowanie z Bogiem.
Seks – miłość, radość, bliskość, szaleństwo, rozkosz, spełnienie, zaufanie, przyjemność, szczęście...
Święta – najchętniej spędziłabym z mężem na bezludnej wyspie. Nie lubię pośpiechu, zakupów, chaosu, blichtru, które im towarzyszą.  
Tęsknota – taka prawdziwa zdarzyła mi się raz. Okropne uczucie, dobrze, że trwało tylko miesiąc i mam nadzieję, że więcej się nie zdarzy.
Ulubione... – lubię tak wiele, że ciężko jest mi się zdecydować na coś ulubionego...
Wiersze – oczywiście mojego kochanego Radka!
Zwierzaki – zachwycają mnie, uwielbiam je. To nasi piękni i mądrzy bracia. Mamy dwie kochane kotki, Zuzię i Ricę (czyt. Rikę).
Życie – to na ziemi toczyć się będzie zarówno ze mną, jak i beze mnie. To wieczne... powitam je, gdy przyjdzie na nie czas.

ABC...
R a d o s ł a w a   L e m a ń s k i e g o 
Autor czyli twórca dzieła. Gość z talentem od Pana Boga do pisania. A to fascynujące i wciągające zajęcie, zwłaszcza że mogę je dzielić z ukochaną żoną Ulą.
Bóg - Stwórca wszystkiego, wszechobecny w Miłości. Szukaj go i idź po Jego śladach.
Czas - element naszego doświadczania. Szkoda czasu by go opisywać, skoro on i tak opisze nas lepiej.
Drzewo Laurowe to Wydawnictwo, które powstało na bazie naszej twórczości i wypływa z naszej miłości do Stwórcy. Pukaliśmy do wielu drzwi i dobrze znamy drogę przez mękę, jaką zazwyczaj przechodzi początkujący autor w Polsce. Stąd poza twórczością własną, na ile nas stać, staramy się pomagać innym twórcom w wydaniu dzieła. Naszym założeniem jest promowanie dobrej w szerokim tego słowa znaczeniu i wartościowej twórczości, czego przykładem był nasz „Konkurs na Dobrą Powieść”, a owocem wspaniałe książki.
Erotyka - piękna, choć bardzo subtelna sfera człowieka. To sprawa indywidualna między dwojgiem kochających się ludzi. Ukazywana w pięknych działach znanych twórców. Nie należy jej eksponować, bo może się stać obleśną pornografią, jaka coraz bardziej nas oblepia.
Fotografia zatrzymany w kadrze świat. Piękno i cyzelowana finezja. Wspomnienie. Uwielbiam fotografie swojej żony, która z aparatem pochyla się nad każdym kwiatkiem. Dlatego na spacer chodzę z kamerą.
Gadulstwo - bywa że marudzę i zrzędzę gorzej niż teściowa, a to z pewnością gadulstwo.
Humor - uwielbiam się śmiać. Stoi na najwyższej półce, obok kawy, Malagi i zdjęcia mojej żony:)
Interesuje mnie... życie. W każdym swoim przejawie: od małego listka na drzewie, po sprawy polityki naszego kraju w powiązaniu z tendencją globalną. Wszędzie staram się dostrzegać działanie Boga, a zbyt często dostrzegam bylejakość.
Jestem...Dzieckiem Światła. Mierzi mnie szarzyzna.
Kocham - życie we wszelkich przejawach. Kocham ludzi, choć złości mnie chamstwo i bezmyślność. Uwielbiam żonę. Lubię dobrą, śródziemnomorską kuchnię, dobre wino i morze, które szumi, gdy leżę na plaży.
Literatura - wśród rosnącego zalewu książek można odsiać prawdziwe okazy. Ale jej przyszłość to raczej ebooki czytane na tabletach. Dla wydawnictw tańsze w dystrybucji, dla odbiorcy łatwe do kupienia. Pojęcie „dobrej” literatury ewoluuje wraz kolejnymi pokoleniami. Dla naszego Wydawnictwa ważne jest, by nie powielać rosnącego pisania o niczym i promować literaturę odwołującą się do pozytywnych wartości.
Łzy - są nam tak samo potrzebne, jak krople deszczu dla drzewa.
Miłość - nieskończona i niemierzalna, pełna Dobroci łaska Stwórcy, która buduje ten świat. Tchnienie Ducha Świętego, które nastraja dane człowiekowi dary. Istota wszelkiej rzeczy. Z niej powstajemy i do niej wracamy, a choćbyśmy nie wiem jak się przed nią wzbraniali – i tak każdego dopadnie.
Jednak to nie to samo, co zauroczenie. Ale coś więcej.
To nie to samo, co zwykłe chleba dzielenie. Ale coś więcej.
To nie to samo co razem życie. Ale w niej bycie.
Gdy raz ją odnajdziesz, nigdy nie zapomnisz.
Prosząc o nią Boga, pewnego dnia stanie się twoim udziałem.
Podążanie jej ścieżką to wielka mądrość i największa łaska dana człowiekowi.
Napiszę...To i owo o tym i tamtym. Nie jestem tu robotem. Zostawiam to sprawę Panu Bogu i Duchowi Świętemu, o którego prowadzenie i natchnienie w pisaniu proszę i któremu za dary piękne dziękuję.
Opinie - wciąż jeszcze są dla mnie zbyt ważne choć wiem, jak ulotny i mało znaczący jest cały ten blichtr sztucznie karmiący ego. Teraz wydaje je każdy i na każdy temat, absolutnie więc młody twórca nie powinien się nimi zrażać! Jest mnóstwo opinii, a niewielu fachowców w temacie. Zbyt wiele plew w ziarnie. Dlatego najważniejsza jest dla mnie opinia Pana Boga, potem po równo mojej mądrej żony i mojej duszy, która maluje te obrazy. Dobrze jest szukać rady ludzi mądrych, ale przede wszystkim kierować się głosem serca i wsłuchiwać we własną duszę.
Poezja - nie lubię pisania o pisaniu. Przerostu formy nad treścią. Dlatego raczej nie czytam współczesnej poezji, choć sam ją czasem piszę, bo to jednocześnie najlepszy sposób na oddanie Prawdy o nas i świecie, oddanie chwały Stwórcy.
Religia - wzrastała w niej moja Wiara. Bywa balsamem dla duszy. Duchowym pokarmem, bez który więdniemy. Jednak prawdziwa inspiracja pochodzi bezpośrednio od Boga. Religia pomaga ją odnaleźć. Jeśli nie potrafisz samemu karmić się Pięknem i Dobrem tego świata, jest jak elementarz. Szanujmy ją.
Szacunek - coraz go mniej, jak jest autorytetów. Powinniśmy więc szanować siebie nawzajem, a często tak trudno nam szanować samego siebie...
Święta - uwielbiam ten magiczny czas, w którym wyłaniamy się zza swych kokonów i przyjmujemy ludzką postawę. To czas Bożej Miłości, która płynie przez świat. Łapmy z niej jak najwięcej!
Tęsknota - niebezpieczna rzecz. Jest wpisana w nasze istnienie, a jej korzeniem jest tęsknota za Źródłem… Tęsknimy za ukochanym. Myślimy o zmarłych. Przyjaciołach. Popadamy w marzenia i fantasmagorie. A mamy żyć! Tu i teraz. Bo:
a życie tak tu tam to i teraz
gdzie bądź jakkolwiek dłużej na chwilę

piórko zatacza krąg i opada
trwałem umarłem rodzę się żyję

Ulubiony…ulubiona-ulubione. Film – piosenka – miejsca. Forrest Gump – Return to Innocence Enigmy – pusta plaża nad morzem, górska ścieżka obok potoku.
Wierność - to oznaka miłości w związku. Podstawa. Warto być wiernym sobie. Kogo jak kogo, ale okłamywać siebie? Jak przestaniemy szanować siebie, to jak możemy szanować innych? Bądźmy wierni swym marzeniom.
Zwierzęta - nasi słabsi bracia. Szanujmy każde stworzenie. Łączy nas z nimi jedna Miłość.
Życie - ocean możliwości. Płyńmy po nim pod pełnymi żaglami! Cieszmy się nim i błogosławmy Bogu za ten dar.

                                    

 Ze ścieżki prowadzącej na górę Cierniak, na której mieszka pustelnik,
roztacza się przepiękny widok na naszą ukochaną wieś Radochów

Mnie pozostaje ogromnie podziękować Uli jak i panu Radkowi za to, że poświęcili mi mnóstwo swojego czasu. Bardzo dziękuję.
Jestem wdzięczna za udział w moim Abc jak i przesłanie tylu cudownych zdjęć oraz dużej dawki optymizmu i radości. 
Za wszystko serdecznie dziękuje !


Zdjęcia po kliknięciu powiększają się. 

10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe ABC Sabinko:) Nie znałam tych autorów ale widać, że są to bardzo sympatyczni ludzie więc i książki pewnie interesujące:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Najwyższy czas poznać, z pewnością nie będziesz żałowała :) Świetne pióra, mega dawka optymizmu i radości :)
   Sympatyczni to mało powiedziane :)

   Usuń
 2. Ja ich znam są sympatyczni to książki muszą być interesujące

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje ulubione piszące małżeństwo!:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabym podpisać się obiema rękami pod postem Scathach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodałam info na blogu:)

   Usuń
  2. Dokładnie jak ja :)

   dzięki za info :)

   Usuń
 5. Co prawda nie znam jeszcze przedstawionych przez Ciebie autorów, ale dzięki świetnemu ABC wiele się o nich dowiedziałam i z przyjemnością zajrzę do ich książek.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę weekendu z dużą ilością czasu na czytanie;-)

  OdpowiedzUsuń