niedziela, 19 lutego 2012

Seryjny...

Uznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City odetchnęli z ulgą, bo skończył się ich koszmar. Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys. Trzy miesiące póżniej znaleziono martwe ciało następnego chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powrócił się ze zdwojoną siłą. Czyżby pojawił się naśladowca?


Autor: Alex Kava
Wydawnictwo: Harlequin / Mira
Wydano: 2008
Pierwsze wydanie: 2000
stron : 512
seria: Thriller
oprawa: miękka  

Alex Kava jest jedną z moich ulubionych autorek thrillerów. Biorąc do ręki jej książkę wiem, że na pewno się nie zawiodę, a i z pewnością dreszczyku emocji mi nie zabraknie. Kava jest też jedną z najbardziej poczytnych pisarek. Ma na swoim koncie sporą serię książek o agentce Maggie O'Dell. To właśnie "Dotyk zła" jest powieścią, która rozpoczyna całą serię o specjalistce FBI.
Powieść przeczytałam z zapartym tchem. Niestety nie jest to lektura łatwa i przyjemna, przy której da się odprężyć. Z pewnością nie!

"Dotyk zła" to powieść, która zabiera nas w podróż po naszych emocjach. Zdecydowanie była to niezapomniana podróż.
W miasteczku Platte City w Nebrasce dwoje młodych ludzi przypadkiem natrafia na zwłoki. Powiadamiają szeryfa. Szeryf Nick Morelli podejrzewa, że jest to zbrodnia rytualna. Powiadamia FBI. Na miejscu znajdują zwłoki dziesięcioletniego chłopca. Był on od kilku dni poszukiwany. Niestety podejrzenia policji okazały się mrzonką. Dziecko nie zostało uprowadzone przez ojca, a przez psychopatę, który znalazł ujście swojej frustracji.
Do Nebraski zostaje wysłana jedna z najlepszych specjalistek od portretów psychologicznych - Maggie O'Dell. Odkrywa ona podobieństwo tej zbrodni do tych, których sprawca został skazany i stracony. Był nim znany seryjny morderca Ronald Jeffreys.
O' Dell wraz z Morellim z czasem odkrywają wiele nieścisłości, które prowadzą ich na trop mordercy. Niestety, podczas prowadzonego śledztwa, zostaje znalezione kolejne martwe dziecko. W miasteczku wybucha panika. Nick i Maggie robią wszystko, by nie doszło do kolejnego morderstwa, a seryjny morderca znalazł się za kratami. Nie jest to jednak proste... Pojawia się zbyt wiele niewiadomych...
Czy O'Dell uda się zidentyfikować psychopatę? Czy portret jaki stworzyła jest prawidłowy? Czy można tak znaną i cenioną postać podejrzewać o tak straszną zbrodnię?????

Alex Kava z pewnością napisała świetną powieść psychologiczną, którą czyta się z zapartym tchem. Nie ma możliwości, by przewidzieć co nastąpi. Kiedy czytelnik ma już pewność kim jest morderca, Kava automatycznie wprowadza dodatkowe podejrzenia, dowody, tym samym kierując podejrzenia na inną osobę. Do końca nie można mieć pewności, czy nasze podejrzenia, typy cokolwiek znaczą.
Autorka umiejętnie operuje emocjami czytelnika jak i napięciem, które nam stwarza. W scenerię zbrodni wprowadza wątek obyczajowy, które nie przeszkadza, a wiele wnosi. Świetne opisy dopełniają całości.
Pisarka ukazuje rewelacyjnie  punkt widzenia mordercy, który mordując odczuwa pewną ulgę, uwalniając dzieci od zła. Stworzyła świetny portret psychopaty, który z pewną swobodą, zaufaniem innych popełnia swoje czyny...
"Teraz on, tyle lat później, z całej mocy starał się oczyścić własne życie, zeskrobując wizje przeszłości sekretnymi obrządkami. Ile razy jeszcze będzie musiał zabić, żeby pozbyć się dręczącego obrazu zasmarkanego, bezbronnego i zastraszonego chłopca, którym był niegdyś"
Jestem wdzięczna autorce, że nie pokusiła się o opis uczuć więzionych i zabijanych chłopców, podejrzewam, że wtedy książkę z pewnością bym odłożyła. Nie potrafię czytać opisów skrzywdzonych dzieci. Pokusiła się jednak, by opisać również odczucia osób, które tracą bliskich. Z pewnością nie było to proste zadanie, raczej wyzwanie, z którym Kava poradziła sobie doskonale.
Z całą pewnością "Dotyk zła" i tak zmusza do tego, by wyobraźnia czytelnika pracowała na najwyższych obrotach. Jakby tego było mało, książkę ciężko odłożyć, jak już się zacznie, to kończy nad ranem. Tak było w moim przypadku. Absolutnie nie żałuję. Polecam zdecydowanie, bo warto poświęcić noc, by poznać pierwszą część serii o Maggie O' Dell. Ta kobieta jest niezwykle ciekawą i charakterną postacią, choć jak każdy ma swoje słabe strony.
Muszę przyznać, że Alex Kava napisała rewelacyjną powieść psychologiczną, do której z pewnością powrócę. Póki co pozostaje mi zapoznać się z kolejnymi tomami tej niezwykle ciekawej serii, bo jak to czasami się zdarza, autorka nie doprowadziła sprawy do końca. Tym samy mam nadzieję, że rozwiązanie i kontynuację powieści  "Dotyk zła" znajdę w następnej części - "W ułamku sekundy".


Za książkę serdecznie dziękuję Pani Monice i jej Wydawnictwu:

18 komentarzy:

 1. Uwielbiam powieści psychologiczne, więc tą z pewnością przeczytam,

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z moich ulubionych autorek :) koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tetiisheri, pesymistka13 - polecam :)

   Usuń
 3. Uwielbiam takie książki! Czuję, że muszę ją przeczytać ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię twórczość Alex Kavy. Myślę, że w przyszłości na pewno przeczytam także tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lawenda, milla w takim razie koniecznie :)

   Usuń
 5. O tak! "Dotyk zła" to chyba najbardziej trzymający w napięciu thriller Kavy. Jeżeli ktoś jest fanem gatunku to powieść na pewno nie rozczaruje. Emocji jest sporo. Ja również miałam parę razy, w trakcie czytania przeświadczenie, że już wszystko wiem i znam rozwiązanie zagadki. O jakże się myliłam. Właściwie do ostatniej strony nic nie jest pewne. Według mnie najlepsza powieść autorki. Na drugim miejscu umieściłabym "Łowcę dusz"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tez tak uważam :)
   Łowcę czytałam, była to pierwsza książka Kavy jaką miałam przyjemność poznać, no i przepadłam :)

   Usuń
 6. Jeszcze nie czytałam nic tej autorki, ale czas to zmienić. Uwielbiam takie klimaty :D.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sabinko nie czytam recenzji bo właśnie zaczęłam sama czytać tę książkę :)

  Zapraszam do zabawy
  http://archer81.blogspot.com/2012/02/173.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Poluję na tę książkę od dawna, nie mogę się doczekać aż poznam twórczość Kavy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sabinka, ale masz tempo:) Podziwiam, ja dopiero w tym tygodniu zacznę lekturę. Super recenzja:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Kilka książek Kavy mam, ale tej akurat nie ,więc muszę się za nią rozejrzeć, by skompletować do kolekcji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Też bardzo lubię książki tej pisarki... ;)

  OdpowiedzUsuń