sobota, 30 października 2010

"Czas zamknięty" Hanna Cygler

Kwiecień 1939 roku. Napięta sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku zmusza Helen Hallmann do wyjazdu do Anglii z całą rodziną. Włodek, jej pasierb, marzy o przygodach i podróżach, nie chce jednak opuszczać rodzinnego domu ani rozstawać się ze swoją pierwszą miłością. Los, który stanie się jego udziałem, pełen będzie wielu niespodzianek. Marzenia bowiem czasem się spełniają, ale w zupełnie nieprzewidywalny dla nas, zdumiewający sposób.
Wydawnictwo: Felberg
Wydano: 2007
stron :260

"Czas zamknięty" jest dziewiątą książką Hanny Cygler. Osobiście przeczytałam wraz z tą pięć powieści :o) i zamierzam przeczytać resztę i wszystkie te , które się ukażą :o)

Wracając do treści książki. Akcja toczy się przed i w trakcie wybuchu II wojny światowej. Ciężkie czasy dla Polski, Europy, a przede wszystkim dla ich mieszkańców. Autorka skupia się głównie na głównym bohaterze powieści mianowicie na Włodku. Dla chłopaka ciężki okres, śmierć ojca, zmienia go w dojrzałego mężczyznę mimo młodego wieku. Jego macocha postanawia,że wyjadą na stałe do Anglii, gdzie będzie im lepiej i bezpieczniej. gdyż co raz więcej mówiło się o wojnie.
Chłopak pogodziwszy się z wyjazdem , żegna się z przyjaciółmi i swoją miłością , niestety pewne wydarzenia sprawiają ,że spóźnia się na prom, wybucha wojna , a i on zmuszony jest uciekać....
Trafia do przyjaciela ojca , który daje mu nową tożsamość i opiekuje się nim jak synem.... 
Losy Włodka krzyżują się z piękną Lilą, ale tez z fałszywym "przyjacielem" Feliksem, w losy te warto się zagłębić, dlatego polecam Wam te książkę. 


Nie przepadam za historią, ale opowieść Hanny Cygler niesamowicie mnie pochłonęła, nie mogłam się oderwać od książki, choć głównie czytałam ją wieczorami. Opisy, historia Polaków, Żydów podczas II wojny światowej opisana przez autorkę przekonała mnie ,ze warto czytać o naszej przeszłości, dlatego postaram się w najbliższej przyszłości przeczytać kontynuację tejże powieści  - "Pokonani".


"Czas zamknięty " polecam z czystym sercem , nawet tym , którzy nie lubią czytać książek z zawartością historyczną .2 komentarze:

  1. muszę w końcu sięgnąć po Hannę Cygler, bo kusisz ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ją na oku od jakiegoś czasu - zapowiada się naprawdę dobrze.

    PS. Czekam na opinię o 'Pamiętniku' <3

    OdpowiedzUsuń