wtorek, 6 grudnia 2011

Ogród w stylu...

Co oznacza pojęcie styl ogrodu? Jaki styl ogrodu wybrać? Rustykalny, japoński, formalny, naturalistyczny, śródziemnomorski, angielski a może nowoczesny?
Szukasz inspiracji?
Potrzebujesz pomysłów i wskazówek?
W tej książce znajdziesz projekty współczesnych ogrodów czerpiące wzorce z różnych stylów sztuki ogrodowej. Dokonując wyboru stylu ogrodowego należy pamiętać, aby jego kompozycja współgrała z domem i otoczeniem. 

Autor: mgr Jadwiga Litke
Wydawnictwo: Działkowiec
Wydano: 2010
stron : 72
okładka: miękka

Jako posiadaczka kawałka ziemi dość często sięgam po literaturę fachową. Jesień i zima to czas na odpoczynek od prac w ogrodzie. Mało kto w tym okresie nie myśli o wiośnie i o tym co zmienić w dotychczasowym wyglądzie. Też tak mam. Często zastanawiam się jaki klomb zlikwidować? Który zostawić? A może  dosadzić nowe, bardziej kolorowe kwiaty??? Czy może wystarczy jakiś układ, który zmieni całość. Te i inne pytania towarzyszą mi po zamknięciu sezonu ogrodniczego. Zimę można przetrwać właśnie dzięki takim książkom jak " Ogród w stylu..." wydanym przez Wydawnictwo Działkowiec". To z tak fachowej literatury czerpiemy nowe pomysły, podglądamy pomysły innych. 
Jakiś czas temu większość działkowiczów na swoim kawałku ziemi siali i sadzili głównie warzywa. To w ciężkich czasach pomagało zaoszczędzić pieniądze. Choć pracy było mnóstwo, to i tak warto było napracować się, by mieć własne warzywa i owoce. Zdrowe, ekologiczne, a przede wszystkim własne. W nagrodę za dbałość i opiekę ziemia potrafiła dawać wspaniałe plony. W czasach obecnych co raz mniej osób decyduje się na ogród warzywny czy też sadowniczy. Nie wiem czy to nie co bogatsza ludność czy też moda idąca z zachodu miały wpływ na to, że większość z nas decyduje się na ogrody ozdobne. Wpływ na to może mieć też to iż trawa jak i drzewka ozdobne wymagają mniej pracy aniżeli praca w klombach z kwiatami tudzież "warzywniaku". Powstało wiele firm, które zajmują się pielęgnacją i projektowaniem ogrodów. Póki co nie każdego na takie usługi stać.
"Ogród w stylu..." jest rewelacyjną książką, która z pewnością pomoże przy doborze stylu, miejsca, a także roślin w naszych ogrodach. Interesująco napisana tylko zachęca do tego, by wprowadzać  zmiany we własnych ogrodach. "Ogród w stylu..." podzielony jest na trzy kategorie. W pierwszej części autorka przybliża historię ogrodów. Pokazane i opisane są różne dawne style. Drugi pokazuje nam znane style współczesne. Trzecia część to "znajdź swój styl",gdzie ukazane są kompozycje póki co najbardziej spotykane w naszych przydomowych ogrodach. 
Żeby za wiele nie zdradzać, dodam tylko, że książka jest jedną z ciekawszych książek fachowych, która opisuje w sposób dostępny i zrozumiały style ogrodowe. Pani Litke proponuje wiele fantastycznych projektów, które można śmiało wykorzystać we własnym przydomowym ogródku, bądź działce. Nie zależnie co będzie w nich dominować to i tak zdobędzie swój indywidualny charakter jak i zapach. 
"Ogród w stylu..." to pięknie wydana literatura fachowa. Będzie z pewnością ogromną pomocą dla początkujących ogrodników jak i tych bardziej doświadczonych. Zdecydowanie idealna na prezent.Za możliwość zapoznania się ze stylami dziękuję pani Monice z Wydawnictwa Działkowiec.

2 komentarze:

  1. Wspaniała książka :) To bliska mi tematyka, bo bardzo lubię rośliny i jak kiedyś będę miała swój własny dom, to marzy mi się duży, piękny ogród :) Warto znać różne style w ogrodnictwie, by wypracować i wybrać swój. Mi osobiście bardzo podobają się ogrody angielskie, taki bym chciała mieć. Tematyka książki bliska tytułowi mojej pracy magisterskiej, więc wspomnienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię takie książki, można coś podpatrzeć, zaczerpnąć inspiracji i poszukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Przede mną projektowanie wymarzonego ogrodu, więc kto wie, może po nią sięgnę:)

    OdpowiedzUsuń