czwartek, 15 marca 2012

Akwaryści górą


Poradnik dla miłośników akwarystyki – zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Pozwoli ci na przejście przez kolejne kręgi wodnego wtajemniczenia i dostarczy praktycznej wiedzy o hodowli ryb. Znajdziesz w nim przegląd i opis najważniejszych gatunków, wybierzesz odpowiednie okazy do swojego akwarium, a także zrozumiesz, jakich nie powinieneś kupować.Opis i fotografia: Wydawnictwo Edgard, 2011
Autor: Paweł Czapczyk
Wydawnictwo: Samo sedno
Wydano: 2011
stron : 256
okładka: miękka   

Czy marzyliście kiedyś o własnym akwarium? A może Wasze drugie połowy? Pozostaje jeszcze kwestia dzieci, które nałogowo oglądają bajki, co jakiś czas wyłapując nowe marzenia o piesku jak Piorun, kotku jak Garfield czy też pływającej Nemo...Szał na parę minut, ale jednak jakieś normy rybom trzeba zapewnić. Na początku myślimy, cóż w tym trudnego? Kupujemy akwarium, najlepiej małe, to co, że pan sprzedający doradzał większe... Do tego dorzucamy wszystko co potrzebne według tego sprzedającego pana, który niestety nie zawsze ma pojęcie co nam sprzedaje. Nie szkodzi, grunt by nie zabrakło rybek.
Wracając do akwarium. Mamy kupione, stawiamy, zakładamy wpuszczamy rybki. No co? Żyją dzień, dwa, tydzień, za chwilę jedna pływa brzuchem, w dziwnym małym poradniku o tym nie ma ani słowa. Szukamy w internecie, znajdujemy porady fachowców, które niestety różnią się dość znacznie. Kogo posłuchać? Nikogo, zwyczajnie zakupić dobry poradnik!!!!
Wraz z mężem posiadamy w tej chwili akwarium o pojemności 112 litrów. Zaczynaliśmy od akwarium, które miało pojemność 25 litrów. Niestety, prawda jest taka, że mały zbiornik jest trudniejszy w utrzymaniu. Kluczyliśmy, uczyliśmy się na wielu własnych błędach, na różnych poradnikach, aż wreszcie wpadł nam w ręce rewelacyjny poradnik - pigułka wiedzy, doświadczenia i dobrych rad. Mianowicie książka Pawła Czapczyka "Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych". Genialny poradnik, którego nie powinno brakować na regale akwarysty. Pan Paweł Czapczyk jest od 30 lat pasjonatem akwarystyki. Niezwykle doświadczony i mający wiele do powiedzenia, dzieli się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i praktyką na łamach książek.
"Akwarium" wprowadza nas w świat akwarystyki krok po kroku. Autor przede wszystkim doradza jakie wybrać akwarium, gdzie je umiejscowić w naszym mieszkaniu. Następnie jakie wybrać podłoże, tło czy też dekoracje. Kolejny etap to wybór wody i z czym się ściśle wiąże wybór odpowiedniego filtra. Czym ogrzać zbiornik wodny? Jak kontrolować parametry wody? Co robić, by utrzymać właściwe? Na wszystkie pytania uzyskamy odpowiedź.
Mamy akwarium, piękne, wyposażone. Pozostaje nam wybór roślinek oraz rybek. Paweł Czapczyk doradza przy zakupie rybek i roślinek do naszego zbiornika. Dodatkowym atutem poradnika z pewnością są rozdziały o rybkach, krewetkach, ślimakach i  roślinności. Z pewnością nie będą przydatne tylko dla początkujących akwarystów, ale także dla tych już troszkę doświadczonych. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Jedynym minusem poradnika jest minimalna ilość zdjęć. Miło by było, gdyby poradnik był urozmaicony ogromną ilością kolorowych fotografii. Z pewnością młodzi akwaryści wiele by skorzystali oglądając profesjonalne zbiorniki. Dzieci chętnie by obejrzały zdjęcia wspaniałych okazów. Miałyby okazję sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości rybek. Wnioski z obserwacji siedmioletniego syna.  Pozostaje nam oglądanie rybek w sklepach zoologicznych czy też podczas Targów w Poznaniu.
"Akwarium" to świetnie napisany poradnik, który polecam wraz z mężem nie tylko początkującym akwarystom, ale także tym, którzy już mają swoje pierwsze akwaria za sobą. Nigdy nie jest za późno by się douczyć z dobrego podręcznika! Uważam, że "Akwarium" powinno się sprzedawać z akwarium w kompletach dla młodych akwarystów, bo jest niesamowitą pigułką  potrzebnej wiedzy. Pan Paweł Czapczyk idealnie przeprowadzi początkującego akwarystę krok po kroku jak i doradzi temu już doświadczonemu. Pamiętajmy, jeśli nasze dzieci, mężowie, żony znowu wpadną na pomysł: "zakładamy akwarium" warto najpierw zakupić "Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych" Pawła Czapczyka. Z pewnością warto go mieć!
Za książkę dziękuję wydawnictwu:


Dla Agnesto :)6 komentarzy:

 1. O, macie akwarium? A kotki nie łowią rybek? ;-)
  Dobrze wiedzieć, że jest rzetelny poradnik. choć u nas akurat na rybki się nie zanosi, bo nie przepadamy, mieliśmy myszoskoczki, teraz w gę wchodzi już tylko kot za jakiś czas.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba powinienem się za nim rozejrzeć bo od kilku tygodni mam w swoim pokoju małe akwarium. Do tej pory szukałem wszystkiego w Internecie, ale taki poradnik też powiniem sobie sprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam akwarium a jak znajomi przyjeżdżają z kotką, to ona też siedzi na pokrywie i łowi... Hmmm

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytając tę recenzję przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa, kiedy to wraz z tatą wpadaliśmy do sklepu akwarystycznego, wybieraliśmy najpiękniejsze rybki, a dopiero potem pytaliśmy, czy mogą one żyć w warunkach, jakie sprawiliśmy w naszym domowym akwarium i czy nie zjedzą innych rybek (ach, pamiętna akcja z bojownikiem) Szkoda, że ta książeczka nie została wydana jakieś...12 lat wcześniej :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię pozycje zarówno od Edgarda jak i od Samo Sedno - nie interesuję się jednak rybkami i akwarium nie posiadam, więc pewnie po tę pozycję nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sabinko a co to za duża włochata ryba wam z akwarium uciekła:)?

  OdpowiedzUsuń