czwartek, 31 stycznia 2013

Pieśń Alaski...

Lydia wychodzi za Floyda, podstarzałego wdowca. Czyni to nie z własnej woli, ale w ramach umowy biznesowej zawartej przez jej ojca ze wspólnikiem. Małżonek okazuje się jednak okrutnym tyranem. Jego nagła śmierć staje się dla upokarzanej przez męża i jego dzieci Lydii szansą na wyzwolenie z udręk. 

Autor: Tracie Peterson
Wydawnictwo: WAM
Wydano:  2012
stron: 352
okładka: miękka

seria: Pieśń Alaski tom 1 

Okładka przyciąga wzrok - na długo. Oczywiste jest to, że nie ocenia się książki po okładce, ale obok tak pięknej i przyciągającej nie da się przejść obojętnie. Na całe szczęście jakość oprawy przekłada się też na jakość powieści! Tracie Peterson to dla mnie całkowicie nowa powieściopisarka, pierwszy raz spotkałam się z tym nazwiskiem i jej twórczością - z pewnością nie po raz ostatni! "Preludium brzasku" to rewelacyjna powieść zapowiadająca niezwykłą, ciepłą, wzruszającą, ale też z pewnym niebezpieczeństwem, trylogię nazwaną Pieśnią Alaski...

XIX wiek.
Lydia, szesnastolatka zostaje zmuszona do małżeństwa z Floydem - podstarzałym wdowcem z czwórką dorastających dzieci. Młoda kobieta nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, do tego mąż okazuje się być tyranem, a pasierbowie upokarzają ją na każdym kroku. Życie z jej nową rodziną to pasmo udręk i cierpień. 
Kiedy  nadchodzi wiadomość, że jej mąż i ojciec, wspólnicy od czasu ślubu Lidii i Floyda, mieli wypadek i obaj zginęli - kobieta uwalnia się od tyrana. Nieoczekiwany spadek po mężczyznach nie pozwala jej odciąć się od dotychczasowego życia, postanawia odnaleźć ciotkę na dalekiej Alasce...
Jednak pasierbowie nie dają kobiecie o sobie zapomnieć...
Czy kobieta wyzwoli się od rodziny Floyda? Czy odnajdzie ciotkę? Czy znajdzie swoje miejsce na świecie???? Czy będzie jeszcze szczęśliwa????
Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi znajdą się w tej niesamowitej powieści!

"Pieśń Alaski" zapowiada się rewelacyjnie! Tom pierwszy mnie urzekł! Tracie Peterson ma niesamowity dar, dar do tworzenia historii, które czyta się jednym tchem, chłonąc każde słowo i każde wydarzenie. Potrafi utrzymać w napięciu czytelnika! Oj potrafi! Rewelacyjnie przekazuje to co chce przekazać, nie zapominając, że najważniejsze w takich powieściach są emocje! Potrafi pisać emocjonalnie, robi to świetnie! Wzrusza do łez, bawi, ale też trzyma w napięciu. Świetny styl, wysoki poziom, do tego zmusza do myślenia, choć książka na pozór wydaje się być lekka, miła i zabawna! Nic mylniejszego.
Peterson porusza trudne tematy. Począwszy od małżeństw zawieranych jako typowe biznesy, poprzez chciwość ludzką, przemoc w rodzinie, czy też utratę wiary. Przyznaję się, że bałam się przesadnej religijności, miło się rozczarowałam, owszem, Autorka korzysta z wiary, ale jest to delikatne nawiązanie, muśnięcie, które generalnie na całość ma ogromny wpływ. 

Autorka poruszyła mnie przede wszystkim tematem małżeństw zawieranych nie z miłości, ale z chęci wzbogacenia się. Pieniądz rządzi teraz, rządził i w XIX wieku. Ojcowie wydawali swoje córki za tyranów, by tylko zdobyć z tego korzyść majątkową. Córka musiała poddać się woli rodzica. Nie obchodziło go to, że zięć jest tyranem, który znęca się nad żoną psychicznie i fizycznie. Robi wszystko by była posłuszna i uległa,  nie zważając na nic i nie licząc się z nikim i niczym. Biznes to biznes - nie ma znaczenia jakim kosztem.

"Preludium brzasku" to piękna i wzruszająca powieść! Powieść, którą zapamiętuje się na długo. Napisana bardzo emocjonalnie, co dla mnie ma ogromne znaczenie. Od książki nie potrafiłam się oderwać, pochłonęłam ją i żałuję! Żałuję, że nie mam kolejnej części. Odczuwam niedosyt, który trzeba będzie jakoś zaspokoić. Mam nadzieję, że niebawem zostaną przetłumaczone kolejne tomy "Pieśni Alaski", że powrócę do pięknej Sitki, dowiem się co u Lydii, Kjella, Zee czy choćby Evie. Z przyjemnością powrócę na Alaskę! 
Autorka przekonuje - daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala wierzyć, że jak bardzo się chce można wiele osiągnąć, wiele zmienić i odmienić własne życie...  

Tracie Peterson ma na swoim koncie ponad osiemdziesiąt powieści, niestety nie są tłumaczone na język polski, żałuję, bo Autorka ma niezwykłe pióro i porusza ciekawą, trudną tematykę opatulając to wszystko miłością. 

"Preludium brzasku" polecam miłośniczkom romansów historycznych, które uwielbiają tajemnice rodzinne, niebezpieczeństwo, intrygi, ale też i miłość. Tracie Peterson zapewnia to wszystko, a nawet dużo, dużo więcej! To piękna i wzruszająca historia, dla której warto poświęcić czas! Polecam z całego serca! 

       Za książkę dziękuję Panu Łukaszowi oraz:


 

14 komentarzy:

 1. Mnie tez I tom bardzo się podobał. Główna bohaterka na początku odrobinę irytowała, ale póżniej z przyjemnością obserwowałam jej przemiany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm.
   Mnie jakoś nie :) Piękna książka! I chcę jeszcze :)

   Usuń
 2. Alaska kojarzy mi się tylko wyłącznie z Londonem :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może czas sięgnąć teraz po książkę :)

   Usuń
 3. Czuję, że spodobałaby mi się ta książka. Regiony, w których dzieje sie akcja mnie również kojarzą się z powieściami o traperach, Indianach i dzikich zwierzętach, ale chętnie poznałabym też inne strony życia na Alasce w XIX wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indianie się też znajdą ;)))) Polecam

   Usuń
 4. Gdzieś czytałam już kilka opinii. Zapowiada się naprawdę ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O tak, okładka przyciąga wzrok. Ciekawie się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładkę podziwiałam długo, nawet w czasie czytania jeszcze, ma jakiś urok...

   Usuń
 6. Moim zdaniem to naprawdę piękna i ciekawa historia, nie mogę doczekać się kolejnych części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim również, z tego co się dowiedziałam już w tłumaczeniu jest kolejny tom - co mnie ogromnie cieszy :)

   Usuń
  2. Książka jest bardzo ładna, ciekawa fabuła, zabawna,a przede wszystkim wciągająca po ostatni tom..

   Usuń
 7. Tą częścią zachęcasz jeszcze bardziej!

  OdpowiedzUsuń