niedziela, 17 lipca 2011

" Spójrz na mnie" Yrsa Sigurdardóttir

RECENZJA BIERZE UDZIAŁ W KONKURSIE ZORGANIZOWANYM PRZEZ SERWIS ZBRODNIA W BIBLIOTECEPensjonariusz oddziału psychiatrycznego skazany za pedofilię zleca Thorze wniesienie rewizji od wyroku. Skazanym jest chłopiec z zespołem Downa. Został uznany winnym wzniecenia pożaru i spowodowania śmierci czworga podopiecznych ośrodka rehabilitacyjnego. Czy chory na autyzm lub padaczkę chłopak albo głuchoniema i niewidoma nastolatka mogli komuś aż tak zajść za skórę, by pragnąc zemsty odważył się popełnić odrażającą zbrodnię?
Wydawnictwo: Muza
Wydano: 2011
stron : 464


Yrsa Sigurdardóttir to islandzka, zdolna i niesamowita powieściopisarka, która swoją powieścią "Spójrz na mnie" wywarła na mnie ogromne wrażenie. Wiem z pewnością, że to nie ostatnie spotkanie z twórczością tej pisarki.

Thora, bardzo zdolna prawniczka, ma doprowadzić do rewizji pewnego wyroku. Otrzymuje zlecenie od pensjonariusza ośrodka psychiatrycznego. Ma zbadać zamkniętą już sprawę Jacoba, chłopca z zespołem Downa,  został skazany za podpalenie ośrodka dla osób niepełnosprawnych, w którym zginęło kilku pacjentów. Chłopak, nie miał szans na przyzwoitą obronę, nie mówiąc już o przyzwoitym przesłuchaniu.
Thora podejmuje się tej sprawy. Sprawy, która okazuje się być bardziej skomplikowana  i pilnie strzeżona, a także zamieciona pod przysłowiowy dywan przez Wymiar Sprawiedliwości. Jednak uparta prawniczka nie odpuszcza i odkrywa przerażające fakty z przed lat....

"Spójrz na mnie" to trzymający w napięciu kryminał, przeplatany dobrym thrillerem. Autorka ma niesamowite pióro, które wydobywa, a raczej wyciąga z czytelnika rozmaite emocje. Książka nie należy do łatwych i lekkich, o nie! Daje do myślenia, bywa, że drażni i irytuje. Jednak wszystko to prowadzi do tego, że jest powieścią, o której tak szybko się nie zapomina! Z pewnością  jest to jedna z lepszych książek grozy i niepewności jakie w ostatnim czasie czytałam.

Yrsa Sigurdardóttir z pewnością porusza bardzo delikatny, a zarazem istotny temat dotyczący osób niepełnosprawnych, ale także osób upośledzonych. Wielu ludzi traktuję niepełnosprawność jak zarazę, którą trzeba omijać szerokim łukiem. Dobrze, że istnieją dobrzy ludzie, którzy mają ogromne serca i wiele siły, by pomagać i wspierać osoby autystyczne, upośledzone, czy też osoby niepełnosprawne.
 " Cierpiała, myśląc o tych młodych ludziach po wielokroć krzywdzonych przez los, których ominęło tyle rzeczy w życiu. Miała pełną świadomość tego, że nie wolno ich odrzucać tylko dlatego, że byli upośledzeni"
Dobrze, że znajdują się takie osoby, które otwierają specjalne ośrodki, fundacje czy też grupy wsparcia dla rodzin. Myślę, że wielu z nas uczy własne dzieci szacunku, wrażliwości na krzywdę innych. Wierzę, że dobro oddaje dobrem. Szkoda, że tak wiele osób jest obojętnych na losy innych...

Yrsa Sigurdardóttir z pewnością stworzyła rewelacyjny i wielowątkowy kryminał, który trzyma od samego początku do samego końca w napięciu. Dlatego polecam głównie osobom, które posiadają mocne nerwy, ale także tym czytelnikom, którzy cenią wielowątkowość powieści i długie, skomplikowane śledztwa. "Spójrz na mnie" jest zdecydowanie warta przeczytania!

22 komentarze:

 1. Kryminał z elementami thrillera, to coś dla mnie :)
  Mam tę książkę na oku od jakiegoś czasu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Skuszę się na ta książkę:D

  OdpowiedzUsuń
 3. No niestety nie należy do lekkich :(
  Moja wrażliwość dostała po d***
  Więc jeśli takie lubisz to polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już jedną książkę tej autorki bardzo mi się podobała więc i na tą jak przyjdzie jej czas pokuszę się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Agnieszko, a którą czytałaś i jak wrażenia?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie się zapowiada, i to kolejna dobra opinia o tej książce - będę musiała się jej bliżej przyjrzeć 8)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie dopisuję te książkę do listy ,,muszę mieć''. Zaciekawiłaś mnie ogromnie a że lubię ten gatunek, więc ta książka też pewnie przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam mocne powieści, które "ryją banię". Z ogromną przyjemnością sięgnę po tę książkę:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Skandynawskie kryminały są zdecydowanie w moim guście:)).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka jest fenomenalna. Tuż przed obroną wciągnęła mnie jak bagno :) Też musze inne ksiażki autorki dorwać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam trzy pierwsze książki tej autorki i jestem zachwycona jej pisarstwem. Kolejne oczywiście obowiązkowo do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z Twojej recnzji wynika, że to bardzo ciekawa książka, jeśli tylko na nią trafię, na pewno się skuszę :).

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się bardzo ciekawie:) Z pewnością sięgnę.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Zachęcająca recenzja

  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Trochę mocna książka. Nie zawsze mam nastrój na tego typu literaturę sensacyjną. Ale ze względu na Twoją dobrą opinię o tej książce może kiedyś do niej zajrzę. W sprzyjających okolicznościach.

  OdpowiedzUsuń
 16. Hmm zaniedbałam ostatnio czytanie... bo nic dobrego nie wpadło mi do ręki... Ale ta pozycja jest kusząca....

  OdpowiedzUsuń
 17. Zaintrygowałaś mnie dość poważnie. Zapowiada się nieźle i być może sięgnę po tę książkę, ale narazie obiecałam sobie przerwę w mocnych wrażeniach.

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka wydaje się być fantastyczna, a skoro polecasz, to od razu dopisuję na listę!

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam na tą książkę chrapkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Pozwoliłam sobie nominować Twój blog do nagrody One Lovely Blog Award :). Więcej szczegółów w linku: http://biblioteka-edgara.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html
  Serdeczne pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 21. toska82 - koniecznie!

  cyrysia - nie wiem, czy może przypaść do gustu, chyba, że ja za wrażliwa jestem :/

  Isadora - tak, mocnych przeżyć nie zabraknie!

  kasandra_85 - :)

  Kasiek - oj jest!!!

  Dosiak - :)

  Intueri - skuś :)

  Stayrude - sięgnij koniecznie :)

  Alex1394 - dziękuję

  Balbina64 - :)

  Karola - jest :)

  finkaa - jak juz odpoczniesz, to sięgnij koniecznie :):):):)

  de_merteuil - nie wiem czy fantastyczna, raczej dramatyczna ....ale warta przeczytania!

  Piotr - wreszcie upoluj ;)

  Bujaczek - :)

  Intueri - dzięki

  OdpowiedzUsuń