sobota, 3 września 2011

W Gródku niespokojne czasy...

Proboszcz nadal dokonuje niezwykłych rzeczy wśród swoich parafian, wpływając na przemianę ich poglądów i podejścia do życia, nie potrafi sobie jednak ułożyć relacji z własną rodziną. A wszystko to dzieje się
w obliczu nadchodzącego stanu wojennego.

Wydawnictwo: Znak
Wydano: 2011
stron :366

Z ogromną ciekawością wróciłam do Gródka. Chciałam się przekonać, czy część druga "Księdza Rafała" jest tak samo dobra jak pierwsza. Muszę przyznać, że jest jeszcze lepsza !!!Ciekawsza, wciągająca, choć zahacza o politykę, generalnie nie na tyle, by przeszkadzało.

"Laurkę" Maciejowi Grabskiemu wystawiłam już przy opisywaniu części pierwszej TUTAJ.
Mogę tylko dodać, że autor opisuje w kontynuacji bardzo szczegółowo czasy, których nie pamiętam, znam je tylko częściowo z historii i opowiadań. Tym mocniej książka mnie do siebie "przywiązywała". Nie potrafiłam się opanować, każdą wolną minutę spędziłam przy powieści. To nie jest normalne zachowanie zwykłego czytelnika- zresztą, jak normalne nie jest to, by powieść, a raczej autor, który ją napisał, działał jak nałóg, bez którego nie można się obyć. 


Nie będę się rozpisywała, recenzji można przeczytać mnóstwo na blogach i portalach, większość z nich jest  bardzo pozytywna, co mnie teraz nie dziwi.  Wiem z pewnością, że sięgnę po każdą kolejną książkę Macieja Grabskiego. Jednak mam cichą nadzieję, że już wkrótce będę mogła powrócić do mieszkańców gościnnego Gródka i sprawdzić jak poradzili sobie w tych trudnych czasach w jakim przyszło im żyć, a nawet niektórym ukrywać. Niestety nigdzie nie wyczytałam, czy można liczyć na kontynuację, mam jednak nadzieję, że tak!


Z czystym sumieniem i pewną dozą nieśmiałości namawiam, jeśli macie książkę w domu, nie odkładajcie na później, inne poczekają, ja żałuje, że najpierw zwlekałam z zakupem, potem z czytaniem, nie popełniajcie moich błędów ;) "Ksiądz Rafał" jak i "Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" to książki, po które warto sięgnąć.

17 komentarzy:

 1. Ktoś pomyśli, że mi płacą za powtarzanie hymnów pochwalnych na temat tej książki. Ale ja ją uwielbiam i dawno tak świetnego debiutu nie czytałam. Chcialabym się przenieść do Gródka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kasiek to jesteśmy już dwie z pochwalnymi hymnami :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam, czytałam, chętnie bym kiedyś do tej książki powróciła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kocham tę książkę!
  Do szaleństwa :) Gdybym tylko miała taką możliwość to przeprowadziłabym się w takie miejsce jak Gródek. Natychmiast :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam pierwszą część, druga wciąż czeka cierpliwie na półce. Widzę, że Gródek rządzi! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kasiek, Sabinka- jest nas co najmniej trzy!!!A już widzę po wpisach, że więcej ;-)
  Pierwszą część miała moja mama już rok temu, przeczytała, zachwalała i... pożyczyła jednej koleżance, drugiej, trzeciej...Potem dostała drugą i też poszła w rejs ( znaczy się książka, nie mama), nie mogłam się doczekać aż wróci, w końcu mama mogła mi przywieźć komplet. Przeczytałam jak burza, pełna zachwytu jakiego dawno nie czułam nad żadną książką. Teraz pożyczyłam "Rafały" teściowej. Na pewno kiedyś przeczytam jeszcze raz, i tak samo po cichu liczę na kolejną część... tym razem sama kupię....
  Hmmm, a może by tak napisać do wydawnictwa z pytaniem, czy są szanse na kolejne tomy?
  :=)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ochotę poznać tę książkę. Po tak pozytywnych opiniach muszę się za nią rozejrzeć czym prędzej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dołączam się do pochwał na temat tej książki. Jest bardzo wciągająca. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę wziąć Księdza Rafała na gwał ;P bo zwariuję jak nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jeszcze nie czytałem tej książki. Wiem że to błąd, ale nadrobię. Mam tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 11. ojjj kusicie, kusicie :) Idę do empiku dzisiaj, pomacam, co to. Lubię wielotomowe opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
 12. mam pierwszą część na półce i planuję się za niedługo zabrać za lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę że książkę trzeba przeczytać, bo jest warta uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam na nią ochotę i na pierwszą też !!! Na stronie wydawnictwa można ją nawet tanio dostać, tylko ja ciągle na minusie jestem :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie mam na półce, no nie mam, ale kiedyś dorwę i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba jestem po tyłach, bo książki nie czytałam. Będę musiała nadrobić, bo twój opis jest bardzo zachęcający. Uwielbiam książki, od których nie można się oderwać. Nienormalne? Nie sądzę :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka zamówiona, na urodziny będzie. Ale się cieszę!

  OdpowiedzUsuń